top of page

AKTUALNOŚCI​​

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

KONCERT ORGANOWY 

W dniu 10 czerwca dzięki współpracy Ks. Proboszcza kaźmierskiej  parafii oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku  mieliśmy okazję wysłuchać już drugiego koncertu organowego. Obok znanych z pierwszego koncertu artystów: Michała Dąbrowskiego -organy oraz Barbary Gutaj-Monowid – sopran wystąpili także: Łucja Nowicka – grająca na flecie oraz Jan Jakub Monowid śpiewający kontratenorem. Artyści prezentując swój niebywały kunszt wykonawczy zaprezentowali m. inn. utwory J. S. Bacha, G.F Haendla, W.A Mozarta, M. Rimskiego-Korsakowa, J. Offenbacha i W. Kilara. Po raz kolejny okazało się, że nasze organy bardzo dobrze brzmią jako instrument koncertowy. Także klimat kościoła pomaga w odbiorze słuchanej muzyki. Właśnie dlatego już teraz planowany jest koncert jesienny. Wykonaniu każdego utworu towarzyszyły gromkie brawa zebranej publiczności. Na bis artyści wykonali utwór znany z repertuary Leonarda Cohena „Hallelujah”. Konferansjerem był Waldemar Herrmann.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO U3W 2017/2018

W dniu 08.06.2018 w Gospodarstwie Agroturystycznym „WADERA” w Brzeźnie odbyło się zakończenie roku akademickiego, połączone z piknikiem. Otwierając spotkanie przewodnicząca Zdzisława Śmieszek dokonała podsumowania minionego roku akademickiego. W swym wystąpieniu przedstawiła też plany rozwojowe. Z zaproszonych gości głos zabrali: wójt Zenon Gałka prezes Stowarzyszenia „Kaźmierz” oraz dyrektor GOK Piotr Pośpieszny, którzy życzyli Uniwersytetowi sukcesów w następnych latach. Część nieoficjalną rozpoczął występ zaproszonego akordeonisty, którego muzyka towarzyszyła także w dalszej części spotkania. Gospodarstwo podjęło studentów pajdą chleba ze smalcem, kiszonym ogórkiem, kiełbasą z grilla i świeżym plackiem. Zainteresowani  mogli skorzystać z przejażdżki bryczką po terenie gospodarstwa. Czerwcowy ciepły wieczór sprzyjał rozmowom prowadzonym w mniejszych grupach.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

GOSPODARKA LEŚNA NADLEŚNICTWA PNIEWY

W dniu 07.12.2017 roku na zaproszenie sekcji turystycznej U3W w Kaźmierzu, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie i prezentacji pani Moniki Kubiak - Specjalisty Służby Leśnej do spraw stanu posiadania Nadleśnictwa Pniewy na temat "Struktura organizacyjna lasów państwowych oraz gospodarka leśna Nadleśnictwa Pniewy".

Wykład pani Moniki pozwolił nam uzupełnić nasze wiadomości na temat lasów, ich organizacji oraz ochrony przyrody. uzyskaliśmy też wiele informacji i ciekawostek na temat lasów na terenie naszej gminy oraz zwierząt w nich żyjących. 

Tematyka ochrony przyrody, lasów oraz ciekawa forma prowadzenia prezentacji bardzo zaciekawiła słuchaczy U3W. 

Poprosiliśmy panią Monikę o dalszy ciąg fascynującej opowieści o lesie i jego tajemnicach.

Na zakończenie wykładu otrzymaliśmy w prezencie broszurę pt."cztery pory roku w Nadleśnictwie Pniewy", ciekawe ulotki oraz gustowną, świąteczną choineczkę. Słuchacze U3W bardzo dziękują za ciekawy wykład i czekają na następny.

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

ŻYJ ZDROWO

W dniu 15.03.2018  dr Jadwiga Kuczma-Napierała specjalista epidemiolog, wystąpiła z wykładem pt. ‘Żyj zdrowo’. Jak wspomniała prowadząca wykład, wg WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, czy kalectwa, ale to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Zachowując pewne zasady dot. trybu życia we  wszelkich jego aspektach, można pomóc naturze w jak najdłuższym zachowaniu zdrowia. Starajmy się więc m. innymi:

utrzymywać kontakty społeczne

aktywizować mózg (krzyżówki, gry)

akceptować siebie i być świadomym swojej wartości

stosować zdroworozsądkową, urozmaiconą dietę

zachowywać aktywność fizyczną

Będąc studentem U3W mamy szanse wypełniać wiele z powyższych wskazówek.

Dotąd niezrzeszonych zapraszamy w nasze szeregi.

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

SPOTKANIE KOLĘDOWE 

W ramach świętowania czasu Bożego Narodzenia, w  dniu 12.01.2018 w radzyńskiej świetlicy odbyło się kolędowe spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie prowadziła Wanda Grzybek, która we wstępie przedstawiła historię kolęd i pastorałek.

Kolędową część wieczoru otworzyło zaśpiewanie kolęd, przy  akompaniamencie Pani Ewy Włodarczak.

W dalszej części wysłuchaliśmy kolędy i pastorałki  we wspaniałym wykonaniu chóru FERMATA pod kierunkiem Waldemara Hermanna.

Do melodii powszechnie znanych kolęd lokalna poetka Hanna Kurzawska napisała kilka żartobliwych tekstów, które zostały wspólnie  wykonane.

W spotkaniu , któremu towarzyszył słodki poczęstunek, uczestniczył również wójt Zenon Gałka.

Zgromadzeni słuchacze wsparli też WOŚP.

Organizacja kolędowego wieczoru była możliwa dzięki uprzejmości i pomocy radzyńskiej społeczności ze szczególnym udziałem Pani Marii Przekop, za co serdecznie dziękujemy.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

DIETA W WALCE Z OSTEOPOROZĄ

W dniu 24 listopada 2017 odbył się kolejny wykład dla słuchaczy U3W w Kaźmierzu pt. „Dieta w walce z osteoporozą”. W ramach wykładu przedstawiono prezentację przygotowaną przez  panie  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu : dr hab. Magdalenę Człapkę-Matysik, mgr inż. Dorotę Przeorską i mgr Aleksandrę Bykowską. W przystępny sposób z wykorzystaniem środków audiowizualnych przedstawiono objawy i zagrożenia związane z osteoporozą, która może dotknąć każdego z nas. Osteoporoza, to choroba kości charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej i upośledzoną strukturą przestrzenną kości. Jej konsekwencje to: osłabienie wytrzymałości kości i podatność na złamania. Czynnikami ryzyka osteoporozy są m. inn. : płeć (najczęściej żeńska), czynniki genetyczne, wiek (powyżej 50 lat), długotrwałe unieruchomienie, brak aktywności fizycznej, uboga dieta, używki, niektóre leki i choroby. Typowymi miejscami złamań związanych z osteoporozą, to  złamania trzonów kręgów,  bioder i nadgarstków. Profilaktyka  osteoporozy polega na : prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej od wczesnych lat życia, diecie bogatej w wapń, unikaniu używek, regularnej ocenie gęstości mineralnej kości ( densytometrii). Osteoporoza to tzw.  „cichy zabójca’, do momentu złamania przebiega bezobjawowo. W leczeniu wymagane są: zmiany w odżywianiu (mleko i jego produkty, ryby, warzywa, orzechy ,oleje…),  zmiana stylu życia, stosowanie leków, fizjoterapia.

Temat wzbudził u  słuchaczy duże zainteresowanie, wywiązała się dyskusja, a profesjonalne odpowiedzi wyjaśniły słuchaczom U3W szereg wątpliwości.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

PAKIET SENIORA - GODNIE, AKTYWNIE, ZDROWO

Pod takim hasłem w Obornikach odbyła się konferencja mająca na celu przedstawienie programu dla polskich seniorów, zdiagnozowanie potrzeb oraz wspólną integrację społeczną. Na to spotkanie Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki zaprosił przedstawicieli   UTW i Klubów Seniora z różnych regionów Wielkopolski. Takie zaproszenie dostała również Przewodnicząca UTW w Kaźmierzu Zdzisława Śmieszek, której towarzyszyli Kazimiera Filipiak i Zbigniew Smolarek.

Poseł J.Rutnicki oraz Posłanki M. Okła – Drewnowicz i A. Białkowska przedstawili główne założenia programowe „ Pakietu Seniora”. Wiceburmistrz Obornik wraz z Prezesem UTW  zapoznali zebranych z praktykami senioralnymi realizowanymi przez Miasto i Gminę Oborniki. Wystąpił również dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, który przedstawił  propozycje i rozwiązania proponowane seniorom w Poznaniu.

Po konferencji wywiązała się dyskusja na temat stworzenia kompleksowego pakietu dla seniorów, dzielono się doświadczeniami i dobrymi praktykami mającymi na celu inicjowanie i wdrażanie nowych, skutecznych rozwiązań podnoszących jakość życia osób starszych. Polscy seniorzy zasługują na szacunek oraz godne, zdrowe i aktywne życie. Potrzeba nam dziś przemyślanej i długofalowej polityki senioralnej, a przecież będzie nas coraz więcej i każdy obywatel kiedyś zostanie seniorem.

Bliższe informacje o programie na www.polskaseniora.pl lub facebook.com/polskaseniora

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

PODZIĘKOWANIE

 

Szanowni Państwo
Bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w wykładzie i warsztatach organizowanych w ramach projektu  „Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora - VI edycja”. Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia spełniły Państwa oczekiwania. Jednocześnie deklarujemy, iż będziemy Państwa informować o kolejnych inicjatywach Ogólnopolskiej Federacji UTW, w tym o możliwości skorzystania z kolejnych wykładów i warsztatów. Serdecznie pozdrawiamy
Zespół Federacji UTW

-- 
OGÓLNOPOLSKA
FEDERACJA STOWARZYSZEŃ
UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
Polish Association of Universities of the Third Age

33-300 Nowy Sącz
ul.Jagiellońska 18
tel/fax.+48 18 4435708 
www.federacjautw.pl

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

KONCERT ORGANOWY

25 października 2017 r. ,dzięki uprzejmości proboszcza ks. Krzysztofa Musiała, w Kościele p.w. N.N.M.P. w Kaźmierzu odbył się Koncert Organowy NAJSŁYNNIEJSZE AVE MARIA zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wystąpili: Barbara Gutaj –Monowid – absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego na poznańskiej Akademii Muzycznej - sopranistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, Dominika Winiecka – skrzypaczka, absolwentka Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Poznaniu, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu,

Michał Dąbrowski - organy– absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej
w Poznaniu oraz absolwent Archidiecezjalnego Studium Muzyki Sakralnej, jest organistą Bazyliki Szamotulskiej. Pięknie zabrzmiało

w naszym kościele to trio muzyków. Artyści wykonali utwory takich kompozytorów jak: J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart, E. Morricone, C. Franck, J. Pachelbel, G. Caccini, P. Mascagni i F. Schubert. Całość koncertu poprowadził profesjonalnie Waldemar Hermann. Miłośnicy muzyki organowej spędzili wieczór pełen wzruszeń i nostalgii. Można powiedzieć, że była to uczta dla uszu i duszy.      

Z. Śmieszek

 

Szczególne podziękowania kieruję do P. Doroty Kwiatkowskiej, która z wielkim zaangażowaniem monitorowała próby

i koncert oraz sprawowała pieczę nad wykonawcami.

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018


W dniu 22 września 2017, przy prawie stu procentowej frekwencji odbyła się inauguracja roku akademickiego 2017/18 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kaźmierzu. Uroczystość prowadziła Wanda Grzybek. Na wstępie odśpiewano Gaudeaumus Igitur, po czym głos zabrała  przewodnicząca U3W  Zdzisława Śmieszek, która powitała słuchaczy i przybyłych gości: JM Rektora naszej uczelni prof. Jerzego Smorawińskiego, wójta Zenona Gałkę, posła RP Jakuba Rutnickiego, sekretarza gminy Janusza Stróżyka, ks. proboszcza Krzysztofa Musiała, przedstawiciela GOK-u Waldemara Hermanna, dyrektor biblioteki Marię Sobkowiak oraz ks.prof. Janusza Nawrota, który wygłosił wykład inauguracyjny. W krótkich wystąpieniach nasi goście pod adresem słuchaczy skierowali życzenia i deklaracje współpracy z uniwersytetem. Życzyli nam nawiązywania i  poszerzania kontaktów, integracji, wzbogacania wiedzy, ciekawych wycieczek, aktywności fizycznej oraz aby ten otwarty kolejny już rok był szczęśliwy i owocny w sukcesy. Profesor Smorawiński ogłosił rok akademicki za otwarty.
Kolejnym momentem było przyjęcie w szeregi  nowych studentów uniwersytetu połączone ze ślubowaniem oraz  wręczeniem  indeksów przez profesora Smorawińskiego.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Janusz Nawrot „ Czy starożytni byli wegetarianami.” W  swym popartym prezentacją wykładzie , w przystępny sposób, ze swadą i humorem ks. profesor omówił początki świata i ludzkości, opierając się na Księdze Rodzaju rozdz. 1.

W przerwie był czas na małą czarną i słodkie babeczki. Miłym muzycznym akcentem wieczoru był koncert w wykonaniu Kwartetu smyczkowego z Poznania. W pierwszej, klasycznej  części wykonano utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W części drugiej, która miała nieco lżejszy charakter usłyszeliśmy m. in. Humoreskę Dworzaka i kilka utworów muzyki popularnej.
Kwartet został nagrodzony gromkimi brawami.

Na zakończenie przewodnicząca przekazała kilka informacji dotyczących zmian w nadchodzącym roku.
Kolejny rok zapowiada się bardzo ciekawie dochodzą nowe zajęcia, będą koncerty, ciekawe wykłady, wycieczki, i spotkania. 

mja

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

PIKNIK U3W U PSZCZOŁY

W gospodarstwie agroturystycznym „ Radzyńskie Zagajniki” w czwartek 9.06.2017r. odbył się piknik Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zakończenie I semestru roku akademickiego 2017. Była to pierwsza impreza integracyjna słuchaczy UTW.

Przewodnicząca UTW Zdzisława Śmieszek powitała zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas : rektor Uniwersytetu profesor Jerzy Smorawiński, wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, dyrektor SP Mariusz Pielucha, dyrektor gimnazjum Włodzimierz Malinowski, prezes Stowarzyszenia „Kaźmierz” Andrzej Pawłowski, sołtys Radzyn Stanisław Jarząb. Przybyli również prowadzący poszczególne sekcje.

Zdzisława Śmieszek podsumowała semestr – do UTW należy 108 studentów, wysłuchaliśmy 4 wykładów, odbyły się 2 koncerty i 6 wycieczek( Palmiarnia, Lusowo, Wolsztyn, Kórnik i Rogalin, Ogród Botaniczny, Kruszwica ), działało 10 sekcji tematycznych ( nordic walking, kulinaria, robótki ręczne, grupy języka angielskiego i niemieckiego, grupy komputerowe, teatralna, taneczna, turystyczna, gimnastyka- zdrowy kręgosłup, ). Nasz Uniwersytet współpracuje z Urzędem Gminy, Biblioteką, GOK, szkołami, sołectwem Radzyny oraz UTW z Tarnowa Podgórnego. Na pikniku wszyscy świetnie się bawili prawie do północy. Dopisała pogoda i humory, rozmów nie było końca. Byliśmy pod wrażeniem ścieżki edukacyjnej prowadzonej przez pana Jarka Pszczołę jak również serwowanych przez żonę pana Jarka pyszności kulinarnych. Czekamy na następne spotkanie integracyjne.

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ

 

Majowy wieczór licznie zgromadził członków U3W w Kaźmierzu na spotkaniu z Elizą Piotrowską. Pani Eliza to autorka, ilustratorka książek dla dzieci, poetka, tłumaczka. j. włoskiego, krytyk sztuki. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i nominacji w konkursach poetyckich, muzealnych i literackich. Autorka wielu książek dla dzieci m.in. ”Ciocia Jadzia” i serii książek pt. ”Tupcio Chrupcio”. Wg autorki każdy może pisać, ale musi mieć uszy i oczy otwarte, jak również musi się identyfikować z książką. Jak twierdzi Pani Eliza, po pierwsze trzeba coś przeżyć, aby potem o tym pisać. Spotkanie było niezwykle wyjątkowe, pisarka przeniosła słuchaczy w barwny świat Włoch i Brazylii, gdzie obecnie mieszka. Opowiadała bardzo żywiołowo o swojej pasji pisania jak i życiu w tych krajach. Wypowiedzi ilustrowane były kolorowymi zdjęciami, które przybliżyły różne sceny z życia Brazylii. Pani Eliza planuje wydać książkę dla dorosłych pt. „Obczyzno moja”, w której znajdziemy jej przemyślenia dotyczące trzech bliskich jej krajów tj. Polski, Włoch i Brazylii. Z niecierpliwością czekamy na książkę i kolejne spotkanie. Na zakończenie autorka podpisywała słuchaczom U3W indeksy, był czas na indywidualne rozmowy, a pytań nie brakowało.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

WYCIECZKA DO WOLSZTYNA

 

W dniu 22.04.2017 roku został zorganizowany wyjazd do Wolsztyna i Nowego Tomyśla. W Parowozowni Wolsztyn czekał na nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał historię kolejnictwa na terenie Polski. Po zwiedzaniu muzeum pojechaliśmy do Nowego Tomyśla i tam zobaczyliśmy największy kosz wiklinowy, który jest w Księdze Rekordów Guinnessa. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wikliniarstwa, gdzie przewodnik opowiedział nam historię wikliniarstwa a następnie podziwialiśmy eksponaty z wikliny. Wycieczkę zakończyliśmy tradycyjną kawą i ciastkiem. 

p. Smolarek

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

WYCIECZKA DO LUSOWA 

 

W dniu 25.03.2017 roku odbyła się wycieczka do miejscowości Lusowo. Na miejsce zwiedzania uczestnicy dojechali we własnym zakresie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Kościoła św. Jakuba i Jadwigi po którym oprowadzał nas i opowiadał jego historię obecny proboszcz. Z Kościoła poszliśmy na cmentarz parafialny. Wśród licznych nagrobków wyróżnia się nekropolia rodziny Plucińskich i grób Józefa Dowbora-Muśnickiego i jego rodziny na którym zapaliliśmy znicz. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w którym kustosz opowiadał nam historię powstania 1918-1919 przedstawiając liczne dokumenty, mundury i fotografie. Mottem muzeum, które niesie przesłanie jest "Poległym w hołdzie - żywym ku pamięci!". Wycieczkę zakończyliśmy na tradycyjnej kawie i ciastku w Tarnowie Podgórnym. Dziękujemy naszej pani Eli Gajewy za sprawne zorganizowaną i ciekawą wycieczkę.

p. Smolarek

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

ORKIESTRA SZOK dla studentów U3W

 

W dniu 27-go kwietnia w sali kinowej wystąpiła Orkiestra Szamotulskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Piotra Pospiesznego. Koncert ten był swojego rodzaju  przeprosinami ze strony Urzędu Gminy, za początkowo niezbyt udaną współpracę z uniwersytetem. Przeprosiny zostały przyjęte, na spotkaniu z Wójtem ustalono zasady dalszej  współpracy. Teraz ma być już tylko lepiej. Koncert był okazją do posłuchania i  przypomnienia znanych utworów, wykonywanych przez znakomicie brzmiącą orkiestrę,  pochodzących najczęściej z okresu młodości naszych studentów. Wysłuchaliśmy m. innymi Diany Paula Anki, Killing me softly with this song Roberty Flack, czy Speedy’ego Gonzalesa, utwór spopularyzowany w 1962 roku przez  Pata Boona. Przykładem muzyki filmowej był temat z filmu Różowa Pantera. Mocnym punktem koncertu był występ Wójta Zenona Gałki, który z towarzyszeniem orkiestry wykonał utwór węgierskiej grupy Omega Dziewczyna o perłowych włosach (znany najczęściej jako Szesnastolatka) Dla znających węgierski tyt. oryginału Gyöngyhajú lany. Drugim utworem wykonywanym przez Wójta był Zegarmistrz światła, pochodzący z debiutanckiego albumu Tadeusza Woźniaka. Utworem tym Tadeusz Woźniak w 1972 roku wygrał X festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Impreza stawała się coraz bardziej gorąca, studentki z pierwszych rzędów ruszyły w tany, a na widowni zaczęły fruwać części garderoby. Wszystko jednak w granicach normy, jak na studentów trzeciowiekowych przystało. Na koncercie  big-bandu nie mogło zabraknąć  tematu jazzowego (Let’s play dixieland), który miał być ostatnim z wykonywanych utworów. Miał być, gdyż owacji na stojąco orkiestra nie mogła pozostawić bez echa. Kiedy dyrygent zapowiedział, że bisem będzie ponownie wykonany Speedy gonzales, Wójt  zaproponował wspólne wykonanie utworu, także zakończone owacją na stojąco. Koncert orkiestry SZOK jest drugim w krótkim czasie ( po wystepie Chóru Cantabile) bardzo udanym koncertem dla studentów naszego uniwersytetu. Może za wcześnie mówić o tradycji, ale kontakt z dobrą muzyką zawsze będzie miał charakter edukacyjny – dlatego my studenci liczymy na dalsze tego typu wydarzenia artystyczne.

MJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

KAŹMIERZ NA DAWNEJ POCZTÓWCE

Kolejny wykład w ramach naszego uniwersytetu pt. .„Kaźmierz -na dawnej pocztówce“  był okazją do wycieczki w przeszłość, na  którą zabrała nas pasjonatka starych pocztówek, Pani mgr Monika Romanowska-Pietrzak,  kustosz szamotulskiego muzeum.

Pani kustosz we wstępie przedstawiła historię pojawienia się pocztówki, pierwotnie nazywanej kartą korespondencyjną.

Narodziny pocztówki to XIX wiek. Wydawane wtedy pocztówki stanowią dzisiaj doskonałe źródło dla historyków, z uwagi na udokumentowanie dynamicznych przemian społecznych, przemysłowych i obyczajowych zachodzących w tamtych latach.

Był to złoty czas dla pocztówek, które wydawane były w milionach sztuk. Wygląd kartki zmieniał się na przestrzeni wieku XIX i XX. Pocztówki powstawały  w różnych formatach, to były dzieła sztuki, zarówno pod względem techniki wykonania, faktury, kolorystyki, oprawy a także … zapachu. Zmiany dotyczyły również strony adresowej, miejsca na treść jak i fotografię.

Muzeum w Szamotułach posiada około 800 obiektów zarejestrowanych na dawnej pocztówce, z tego połowa przedstawia Szamotuły. Na pozostałych uwieczniono obiekty leżące w powiecie szamotulskim. Kaźmierz i okolice przedstawiono na 20-tu pocztówkach.

Wydawcami kart pocztowych ziemi kaźmierskiej byli między innymi Ludwik Janczewski - 5 pocztówek i Leon Koralewski -1.

Na pocztówkach kaźmierskich najczęściej przedstawiano kościół, rynek, dworzec i pałac, zawierały one często od 2 do 4 zdjęć. Napisy były w języku polskim i niemieckim. Dzięki oglądanym pocztówkom możemy się przenieść w czasie i na nowo odkryć naszą miejscowość. 

Pokaz wsparty interesującym wykładem Pani kustosz wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy, co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Dzisiaj bardzo groźnymi konkurentami pocztówki są SMS i MMS. Są one bardzo wygodne, szybkie i tanie. Nigdy nie zastąpią jednak, ręcznie zaadresowanej i napisanej pocztówki, która oprócz treści, niesie znacznie więcej.

Pamiętajmy więc, aby choć w okresie świąt, czy wakacji korzystać z tej, tradycyjnej formy przekazu.

MJ       

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

"W DUSZY GRA - WIĘC ŚPIEWAM"

W środę 23-go marca w sali kina w Kaźmierzu, dla studentów  Uniwersytetu Trzeciego Wieku , z koncertem pt.. „W duszy gra -  więc śpiewam” wystąpił chór Cantabile z Szamotuł. Chór mający w swym dorobku szereg udanych występów , także zagranicznych , udokumentowanych zdobytymi nagrodami. Dyrygent Pan Andrzej Warguła we wstępie stwierdził, że nie miał jeszcze tak wielkiej tremy, gdyż jak dotąd, nie występował przed …swymi sąsiadami. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w dalszej części występu.

Maestro z dużą swobodą, można by rzec swadą, wchodząc także w interakcje z publicznością opowiadał o wykonywanej muzyce. Wypełniony został więc pewien wymóg edukacyjnego charakteru występu, jako że słuchaczami byli głównie studenci uniwersytetu, a koncert odbył się w ramach comiesięcznych… wykładów.

W swym koncercie chór zaprosił słuchaczy do odbycia podróży w czasie i przestrzeni. Słuchaliśmy bowiem utworów pochodzących z różnych epok i z  różnych stron świata, śpiewanych na dodatek w oryginalnych językach.(angielskim, portugalskim, słowackim, jednym z języków afrykańskich, łacinie,  nie wspominając o polskim). Mieliśmy okazję wysłuchać także kilku utworów muzyki gospel. Muzyki chrześcijańskiej czarnoskórych mieszkańców USA, mającej swe początki w XIX wieku. Gospel, to muzyka, z której płynie niespotykana radość, to muzyka niosąca w sobie wielki ładunek życia i pozytywnej energii, a chóry ją wykonujące  do radosnego śpiewu dodają elementy tańca, o czym mieliśmy się okazję także przekonać. Muzyka gospel, to szczególny sposób wznoszenia modlitwy do Boga, towarzysząca często uroczystościom sakralnym, w tym także pogrzebom (Judgement day). W części finałowej chór zaśpiewał utwór Elvisa Presleya Can`t Help Falling In Love, w którym brawurowe solo, budzące entuzjazm sali zaśpiewał sam maestro. Nie obyło się oczywiście bez bisu (Like a rolling river). Występ Chóru Cantabile został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność.

Było nie tylko cantabile (śpiewnie), ale także piano (cicho), forte (głośno) , adagio (wolno) i allegro (wesoło, żwawo), nie zabrakło oczywiście  andante (umiarkowanie). Wszystkim wychodzącym z koncertu „ w duszach jeszcze długo grało”.

Kto nie był niech żałuje.

Nieobecnym pozostaje nabycie płyty w szamotulskiej bazylice (wspierające budowę organów)  lub wizyta na You Tube np.:

https://www.youtube.com/watch?v=PNZnmEFxFvk

Maria Jaskuła

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

WYCIECZKA DO PALMIARNI U3W

Halo, Halo !!!

Witają Was Seniorzy Sekcji Turystyczne U3W, w Kaźmierzu, której kierownikiem jest przesympatyczna pani Elżbieta Gajewy.

25.02.2017 roku o godz. 11.00 wyruszyliśmy z Kaźmierskiego rynku na naszą pierwszą wycieczkę. Do busa, który udostępnił nam Urząd Gminy wsiadło 19 osób. Cel "wyprawy" Palmiarnia w Poznaniu.

Podróż minęła szybko. I oto z lutowej, zimnej aury zanurzamy się w tropiki. Przed chłodnym wiatrem osłoniły nas szklane ściany i niebosięzna, zielona, egzotyczna roślinność a wśród niej w miniaturowym stawie uwijały się rybki. 

Zieleń napierała zewsząd, palmy o liściach słoniastych i pierzastych, wysokie i takie pnące się po innych drzewach, daktylowe i kokosowe, drzewa cynamonowe, kaktusy i wiele wiele innych których nazw niezapamiętaliśmy, ale o których opowiadała nam doskonała, miła, profesjonalna pani przewodniczka.

Zwiedziliśmy też pawilon afrykański, w którym można było zobaczyć ozdobne wyroby - biżuterię, maski i instrumenty muzyczne z drewna drzew rosnących w Afryce (m. in. w Zambii i w Mozambiku).

I tak okoła 2 godz. otaczała nas egzotyka.

To nie wszystko. Następnie pojechaliśmy na aleje Mickiewicza, gdzie w uroczej kawiarence przy kawie i ciastku odpoczeliśmy, rozmawiając i wzajemnie się poznając.

Słowem - było miło, bardzo miło.  Odprężeni, pełni wzruszeń i rozgadani wróciliśmy do naszego Kaźmierza.

Dziękujemy naszym organizatorom: pani Ewie Gajewy i panu Zbigniewowi Smolarkowi. Jesteśmy wdzięczni. Ten wyjazd jest prologiem do kolejnych wyjazdów, na które wszyscy czekamy.

ZDJĘCIA

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

Z ŻYCIA UNIWERSYTETU

„Wszystko można zacząć od nowa.

Nieważne co było.

Tak mówi wiosna. „

                                       B. Pawlikowska

Już od ponad miesiąca działa w Kaźmierzu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czy jego powołanie było trafionym pomysłem? Wnioskując

z liczby aktualnie ponad 100 członków, a przede wszystkim obserwując czynne uczestnictwo  w oferowanych  zajęciach, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że TAK. Zajęcia, w których uczestniczą członkowie U3W to: nauka języków (angielskiego,

i niemieckiego), obsługa komputera, zajęcia kulinarne, basen, prace ręczne, turystyka piesza, rowerowa, wycieczki, gimnastyka -zdrowy kręgosłup, taniec, nordic walking. Z powodu dużego zainteresowania utworzono po dwie grupy zajęć z języka angielskiego i obsługi komputerów. Odbywające się zajęcia odgrywają już ważną rolę w społeczności kaźmierskiej. Potwierdza to wypowiedź p. Małgosi uczestniczącej w zajęciach komputerowych i gimnastyce zdrowego kręgosłupa, która mówi: „bardzo chętnie idę na spotkania, kompetencje osób prowadzących są wysokie, panująca atmosfera bardzo miła, z niecierpliwością oczekuje następnych zajęć ,

które wzbogacają wiedzę i przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia“.  Do bardzo udanych przedsięwzięć można m.inn. zaliczyć: wycieczkę autokarową do Palmiarni, pieczenie chleba, wyplatanie koszyków z tzw. papierowej wikliny, taniec zumby w pałacu  inne.

Czynny udział w zajęciach  to zastrzyk energii na kolejne dni, poprawa samopoczucia i oczekiwanie na kolejne spotkanie w gronie już zaprzyjaźnionych osób.

 

Niezdecydowanych zapraszamy, kontakt- Biblioteka Publiczna . 

 

Tematem wykładu lutowego było wyjaśnienie pojęcia asertywności. Prowadząca Pani mgr Katarzyna Stachowiak w przystępny sposób, opierając się na przykładach, przedstawiła jak być asertywnym, nie robiąc sobie przysłowiowych wrogów. Asertywność- to  umiejętność  wyrażania siebie w kontekście z inną osobą, to pomysł jak wykorzystać swoje prawa, ale tylko do granicy, za którą rozciągają się prawa innych ludzi, to życie w zgodzie z sobą. Nie zapominamy jednak przy tym, aby nie ranić drugiej osoby. Na zakończenie wykładu poznaliśmy 5 kroków do asertywnej odmowy:

  1.  odmowa,

  2. wyjaśnienie,

  3. zachowanie empatyczne,

  4. powtórzenie odmowy,

  5. próba porozumienia.

 Kroki te próbowaliśmy wykonać w praktycznych ćwiczeniach w parach i przekonaliśmy się, że „Na asertywność nigdy nie jest za późno.“

 Finałowym momentem było wybranie starosty UWT, którą została Pani Aldona Kupś, a zastępcą Pan Jarosław Pszczoła.

Maria Jaskuła

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017

 

Zimowy wieczór 24 stycznia 2017-go roku w historii Kaźmierza  zapisał się, jako dzień inauguracji roku akademickiego, w powstałym Uniwersytecie Trzeciego  Wieku. Jest to zwieńczenie pracy komitetu założycielskiego, który działał od wczesnej jesieni ub. roku.

Uroczystość otworzyło gremialne odśpiewanie hymnu Gaudeamus igitur. Zgromadzonych w sali kina zaproszonych gości i studentów powitała przewodnicząca Zdzisława Śmieszek. Szczególnie serdecznie powitany został profesor Jerzy Smorawiński, który zgodził się przyjąć godność Rektora uniwersytetu, co dla naszej uczelni i jej studentów jest dużym wyróżnieniem. Pośród zaproszonych gości obecni byli: wójt Zenon Gałka, vice-wójt Ryszard Gąska, przewodnicząca Rady Gminy Arleta Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia „Kaźmierz”  Andrzej Pawłowski, dyrektorzy miejscowych instytucji, placówek oświatowych, sołtysi okolicznych wiosek, przedstawiciele zarządów organizacji działających na terenie gminy. Obecni byli też goście z uniwersytetów trzeciego wieku z Szamotuł i Tarnowa Podgórnego. We wstępnym wystąpieniu Zdzisława Śmieszek przedstawiła cele powstałego uniwersytetu, jako podmiotu integrującego społeczność ludzi wieku dojrzałego, zapewniającego im jednocześnie możliwość rozwoju zainteresowań i pasji. Zabierając głos wójt Zenon Gałka podkreślił doniosłość wynikającą z założenia  w Kaźmierzu Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zapewnił o pomocy, na jaką uniwersytet może liczyć z jego strony. Głos zabrało także kilku gości kierując pod adresem uniwersytetu życzenia spełnienia założonych celów. Następnym ważnym momentem uroczystości było wręczenie blisko 90-ciu studentom indeksów. Wręczenia dokonał JM Rektor profesor Jerzy Smorawiński. Mając już w rękach indeksy, studenci złożyli ślubowanie. Wójt Gminy otrzymał Akt Nadania Honorowego Członkostwa. W dalszej części studenci i zaproszeni goście wysłuchali wykładu inauguracyjnego profesora Jerzego Smorawińskiego pt.” Aktywność fizyczna -  dobrodziejstwem, czy stratą czasu”. Rektor we wstępie wskazał  na Kaźmierz i okolice,  jako miejsca zachęcające do aktywności fizycznej. Wymienił tu radzyńskie dukty,  ścieżki rowerowe i trasy spacerowe wokół jeziora. Pośród podstawowych celów uniwersytetu profesor wyróżnił: przywrócenie do aktywności,  do wyjścia z domu, także pobudzanie zainteresowań, wyzwalanie radości ze wspólnego  uczestnictwa, odkrywanie natury, nieustanną walkę o to by być jak najdłużej sprawnym i  spełniać swoje marzenia. Ruch to naturalna potrzeba dziecka. Ruch powinien być pasją, wyzwala on bowiem  potrzebę wzajemnej współpracy. Profesor zachęcał do przyjęcia zasady 3x30x130. Chodzi w niej o to, aby w tygodniu na ruch poświęcić co najmniej 3 dni w każdym po 30 minut z tętnem 130. Aktywność fizyczna zmniejsza zagrożenia chorobami układu krążenia, zapobiega występowaniu i rozwojowi cukrzycy, zapobiega otyłości, poprawia ukrwienie mózgu powoduje lepsze samopoczucie. Pomaga zachować niezależny tryb życia, minimalizuje skutki niepełnosprawności, pozwala utrzymać sprawność funkcjonalną, wzmacnia siłę mięśni. Konkurencją aktywności fizycznej  jest postęp cywilizacyjny, który często pozwala nam na  unikanie wysiłku. Sami też wolimy korzystać ze zdobyczy techniki niż podjąć pewien fizyczny wysiłek. W podsumowaniu profesor Smorawiński podkreślił, że aktywność ruchowa, w tak znakomity sposób wpływająca na poprawę fizycznych i psychicznych parametrów życiowych naszych organizmów, to nie strata czasu, ale WIELKIE DOBRODZIEJSTWO. Miłym akcentem na zakończenie był występ zespołu Fermata z GOK-u, który pod kierunkiem Waldemara Hermanna wykonał kolędy i pastorałki. W części nieoficjalnej zebrani przy małej czarnej i ciastku umawiali się na następne zajęcia w ramach uniwersytetu, a niektóre z nich już następnego dnia po inauguracji.

Maria Jaskuła

ZDJĘCIA - M.R.

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

 

Informujemy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, że 24. O1.2017 r.  o godzinie 18.00 w sali kina przy Bibliotece Publicznej odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego naszego Uniwersytetu. Podczas uroczystości zostaną wręczone studentom indeksy.

Wykład inauguracyjny wygłosi profesor Jerzy Smorawiński, temat „ Aktywność fizyczna – dobrodziejstwo, czy strata czasu?”

Po wykładzie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru kameralnego FERMATA.

Będzie można również uiścić wpisowe i semestralne.

                                                                                                            Zarząd UTW w Kaźmierzu

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

GAUDEAMUS IGITUR

 

Drodzy słuchacze UTW! Razem przygotowujemy się do pierwszego wykładu. Na rozpoczęcie wspólnie z chórem odśpiewamy "Gaudeamus igitur". Oto tekst i podkład muzyczny. Kto chce może sobie poćwiczyć w domu.

 

POSŁUCHAJ

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

W środę 23 listopada w sali kina odbyło się  wstępne spotkanie osób zainteresowanych tworzącym się Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Kaźmierzu. Spotkanie otworzyła inicjatorka i koordynatorka przedsięwzięcia Zdzisława Śmieszek, która przedstawiła zasady funkcjonowania uniwersytetu. W ramach części artystycznej wystąpiła młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowana przez pana Roberta Winieckiego. Następnie z wykładem pt. „Życie z pasją” wystąpiła pani psycholog Elżbieta Stachera. Zwróciła w nim uwagę, że właśnie okres wieku dojrzałego, to czas na odkrywanie swoich talentów i pasji, to czas na spotkania i realizację niespełnionych dotąd marzeń. I właśnie powstający uniwersytet daje taką szansę wszystkim zainteresowanym. W ramach działania uniwersytetu trzeciego wieku przewidziane są bowiem comiesięczne wykłady, a także zajęcia w następujących sekcjach: języków obcych, informatycznej, teatralnej, rękodzielniczej, gimnastycznej, turystycznej i innych. Wypełniona po brzegi potencjalnymi słuchaczami sala kina, świadczy o dużym zainteresowaniu powstałą inicjatywą. Uniwersytet, przynajmniej w początkowym okresie będzie działał w ramach Stowarzyszenia Kaźmierz, o czym poinformował obecny na spotkaniu Prezes stowarzyszenia pan Andrzej Pawłowski. Podczas spotkania rozdano deklaracje słuchacza oraz ankiety, mające bliżej określić rzeczywisty poziom zainteresowania ze strony potencjalnych słuchaczy. Nieobecność na spotkaniu nie jest jednak przeszkodą, aby zostać słuchaczem uniwersytetu. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z biblioteką, gdzie można otrzymać deklaracje i ankiety. Bliższe informacje można też znaleźć na już działającej stronie internetowej http://u3wkazmierz.wixsite.com/u3wkazmierz.

Inauguracja roku akademickiego przewidziana jest na styczeń 2017 roku. Działanie i rozwój naszego uniwersytetu w dużej mierze zależy od ilości słuchaczy, gdyż jak wiemy „duży może więcej“. Dlatego do udziału zachęcamy wszystkich, którzy mają nieco wolnego czasu, chcą się rozwijać i  spotykać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Maria Jaskuła

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + 

bottom of page